MANAGER VÂNZĂRI CLIENȚI BUSINESS – Adrem

MANAGER VÂNZĂRI CLIENȚI BUSINESS

22 mai 2024 MANAGER VÂNZĂRI CLIENȚI BUSINESS Bucuresti aplică

Locație: București

Studii: Superioare tehnice specializarea electronică, energetică, automatizări.

Experiență:  Minimum 3 ani experiență în vânzări, de preferat în domeniul energetic, soluții

industriale, tehnologii noi etc.

Cunoștințe și abilități:

  • Cunoștințe solide privind tehnicile de promovare a produselor, a tehnicilor de vânzare și negociere;
  • Cunoștințe avansate privind piața energetică din România, a companiilor care activează în domeniu, precum și a potențialilor clienți pentru soluțiile specifice promovate;
  • Cunoștințe avansate în domeniul automatizări și SCADA;
  • Cunoștințe avansate în domeniul noilor tehnologii de generare/ cogenerare energie, surse regenerabile și eficiență energetică;
  • Cunoștințe avansate în domeniul transmisiilor de date;
  • Cunoștințe avansate în domeniul sistemelor informatice și arhitectura acestora;
  • Cunoștințe generale privind bazele electrotehnicii și energeticii;
  • Cunoștințe solide în Contract Management și Account Management;
  • Cunoștințe generale privind legislația în domeniul energetic, surse regenerabile, eficiență energetică;
  • Cunoștințe generale privind legislația în domeniul organizării licitațiilor publice;
  • Cunoștințe generale de Project Management;
  • Cunoștințe avansate MS Office (Word, Excel, PowerPoint);
  • Cunoștințe avansate de limba engleza (citit, scris, vorbit);
  • Permis de conducere categoria B.
  • Abilitate decizională
  • Planificare și organizare
  • Managementul riscurilor
  • Orientare spre client
  • Orientare spre rezultate
  • Rezistență la stres
  • Managementul timpului
  • Comunicare
  • Negociere
  • Atenție la detalii
  • Capacitate de analiză și sinteză.

Responsabilități:

  • Promovează și vinde produsele și serviciile companiei în vederea îndeplinirii planului de vânzări;
  • Identifică surse de finanțare pentru proiecte și oportunități de vânzare, inițiază demersurile de accesare a fondurilor și răspunde de succesul aplicației de finanțare.
  • Vizitează regulat clienții pentru întreținerea de bune relații comerciale și identificarea nevoilor clientului; oferă consiliere și răspunsuri prompte la solicitările clienților;
  • Înțelege produsele și serviciile companiei astfel încât să poată evidenția principalele avantaje și beneficii pentru client;
  • Identifică permanent noi clienți și găsește oportunități de a prezenta serviciile și produsele companiei în vederea încheierii de contracte;
  • Acordă consultanță clienților privind caracteristicile produselor și condițiile de vânzare;
  • Analizează cererea de ofertă primită, generează și participă la ședințele organizate pe parcursul pregătirii ofertelor și transmite clientului oferta tehnică și comercială;
  • Ține legătura cu specialiștii din departamentul tehnic pentru clarificarea detaliilor tehnice aprofundate, acolo unde este cazul;
  • Negociază condițiile contractuale, întocmește și monitorizează finalizarea contractelor;
  • Identifică și rezolvă problemele apărute în derularea contractelor;
  • Este permanent la curent cu principalii competitori din domeniu, cu produsele și serviciile oferite de concurență. Participă activ în procesul de furnizare de informații referitoare la concurență;
  • Monitorizează activitatea competiției și tendințele pieței în domeniul de activitate;
  • Întocmește rapoarte privind activitatea desfășurată;
  • Asigură completarea și menținerea la zi a bazei de date a companiei cu clienți și contracte;
  • Menține relația cu clientul pe toată durata derulării contractului;
  • Informează imediat șeful direct la apariția oricărei probleme importante care poate avea impact asupra desfășurării activității sale sau asupra companiei.

Beneficii:

  • Pachet salarial competitiv;
  • Bonusuri pentru performanţă;
  • Beneficii non-financiare: certificări, training, etc.;
  • Atmosferă benefică dezvoltării profesionale şi personale.

trimite-ne mesajul
de intenție împreună cu cv-ul tău.

Trimite-ne scrisoare prin poștă la adresa:

Str. Emanoil Porumbaru, nr. 93-95, etaj 3, Sector 1, Bucuresti – în atenția Departamentului de Resurse Umane